Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan Kitaplar

Klinik Tıp Aile Hekimliği Dergisi


Yıllık Abonelik Fiyatı: 240,0000
Birim Fiyatı: 0,00 ₺

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yayın Tarihi : 2009 / Kargo karşı ödemelidir.
Yayın Türü : Yerel - Süreli
Yayın Periyodu : 2 Ayda 1 - Yılda 6 Sayı
ISBN : 1309-0461
Online ISSN :
Cilt : 6 Sayı:6
Dergi Sayısı : Kasım - Aralık 2014 TÜKENDİ
Dil : Türkçe

Açıklaması

Adı: Spinningin Neden Olduğu Rabdomiyoliz Sonrası Gelişen Akut Böbrek Yetmezliği Olgusu / Case Of An Acute Renal Failure Secondary to Rhabdomyolisis Due To Spinning

Açıklaması:

Özet

Spinning, özel tasarlanmış sabit bir bisiklet ile yapılan aerobik bir egzersizdir. Pedal çevirdikçe hız daha da artar. Spinning ciddi miktarda kalori yaktıran (45 dakikada 450 kalori) ve kalbin hızlı kan pompalamasını sağlayan bir egzersizdir. Aşırı ve kontrolsu¨z egzersiz rabdomiyolize neden olabilir. Rabdomiyoliz, travmatik (deprem, trafik kazası vb.) veya nontravmatik nedenlere bağlı olarak çizgili kas hu¨crelerinin akut nekrozu sonucu kas hu¨cre içeriğinin dolaşıma katılmasıyla gelişen klinik ve biyokimyasal bir sendromdur. Klinik seyir, asemptomatik tablo, miyopati, hayatı tehdit eden hipovolemik şok, kardiyak aritmi ve akut böbrek yetmezliğine kadar değişkenlik gösterebilir. Miyoglobinu¨ri kas hu¨cre yıkımının en belirgin sonucudur ve vakaların %15-33’u¨nde böbrek yetmezliğine neden olur. Bu yazıda Spinning sonrası miyopati ve rabdomiyoliz gelişen bir olgu sunuldu.

Abstract

Spinning is a kind of aerobic exercise that perform with a special bicycle. Speed increases with pedal. You can burn lots of calories with Spinning (450 calories in 45 minutes) and the heart pump the blood more speddy. Rhabdomyolisis is a clinical and biochemical syndrome resulted from acute necrosis of strained muscles and release of these into the circulation due to traumetic (aerthquake, traffic cident etc.) or non-traumatic causes. Clinical course may vary from an asemptomatic syndrome to myopathy, lifethreatening hypovolemic shock, cardiac arrhythmias or acute renal failure. Myoglobinuria is the most prominent consequence of muscle cell damage that results with renal failure in %15-30 of patients. In this paper, a cause with myopathy and rhabdomyolisis as a result of Spinning is presented.

Uzm. Dr. İrem ÖNER ÖZKARA

Uzm. Dr. Gu¨lay YILMAZ

Uzm. Dr. Can SEVİNÇ

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.