Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan Kitaplar

Sağlık ürünleri ihracatçıları buluşması

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da düzenlenen Uluslararası Eczacılık Ürünleri 2017 Buluşması, sağlık ürünleri ithalat ve ihracatçılarını bir araya getirdi.
Ekonomi Bakanlığı ve Sağlık Ürünleri Derneği'nin (SURDER) desteğiyle Selen Organizasyon tarafından Rixos Downtown Otel'de gerçekleştirilen buluşmaya, 12 ülkeden 50'nin üzerinde katılımcı katıldı. Selen Organizasyon Genel Müdürü Cengiz Tepe, organizasyonu gerçekleştirmelerindeki amacın Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Baltık ülkeleri, Balkanlar ve Kuzey Afrika ülkelerindeki ilaç ve sağlık ürünü ithalatçılarını Türk ithalatçılarla buluşturmak olduğunu söyledi. İhracatı artırmaya yönelik bir organizasyon planladıklarını söyleyen Tepe, " Aralarında Katar, Kuveyt, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Moldava, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Fas ve Cezayir gibi ülkelere ilaç ve sağlık ürünü ihracatı yapan iş adamlarını, Türk ihracatçılarla buluşturuyoruz. Katılımcı ülkeler içinde 20 bin civarında ithalatçı var. 2015 verilerine göre kendi ülkelerine yaptıkları ithalat 50 milyar dolar. Biz buralara 900 milyon dolar gibi ihracat yapıyoruz. Bu bölgelere olan ihracatı artırmaya çalışıyoruz. Gerek lojistik olsun gerek farklı avantajlarımızı buraya gelen ithalatçılara anlatıyoruz. İthalat ve ihracatçıları buluşturarak ihracatımızı artırmak bu organizasyonun ana hedefi" dedi.
SURDER Genel Sekreteri Gürsel Bayat ise sağlık ürünleri ve eczacılık ürünleri hakkında bilgi verdi. İthalat ve ihracat rakamlarını değerlendiren Bayat, "Türkiye ilaç pazarı 2016 yılına bakıldığında 6.7 milyar dolar değerinde 2.7 milyon kutuluk pazar oluşturuyor ve her geçen gün büyüyor. Tabi ilacın dışında başka bir pazar daha var. Bu da tıbbi ürün pazarı dediğimiz bir pazar. İlaç şirketleri portföyünde yer alan, ilaç olmayan tıbbi ürünler olarak adlandırılıyor. 2016 yılı içinde yüzde 20 büyümesi olan bir sektör. Değer bazında ise 1.2 milyar Türk Lirası büyümeye sahip." 
Katılımcıların sunumlarıyla başlayan buluşma, ürünlerin tanıtıldığı standların gezilmesiyle devam etti. Gün içinde birebir görüşmelerin yapıldığı organizasyona gelecek yıl 30'un üzerinde ülkeden yaklaşık 150 katılımcı davet edilecek.

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.