Üye Girişi

Zorunlu

ZorunluDergi Hakkında
Danışma Kurulu
Yayın Kurulu

Klinik Tıp Pediatri Dergisi Kasım - Aralık 2011 TÜKENDİ

0,00 ₺

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yıllık Abonelik Fiyatı : 210,00 ₺

Abonelik Süresi Seçiniz (YILLIK) Abone OL
Sadece Bu Sayıyı Almak İstiyorum Satın Al
ISSN : 1309-0453
Online ISSN :
Dil : Türkçe
Cilt : 3 Sayı:6
Yayın Periyodu :2 ayda 1 - Yılda 6 sayı
Yayın Türü :Süreli
Yayına Başlama Tarihi :2009 / Kargo karşı ödemelidir.

Giriş

Probiyotik terimi, “yaşam için” anlamında olup Yunancadan tu¨retilmiştir. İnsanlar daha uzun su¨re ve sağlıklı yaşamak adına birçok yöntem denemişlerdir. Bu yöntemlerden biri olan mayalanmış su¨t u¨ru¨nleri, Nobel ödu¨llu¨ Rus bilim adamı Eli Metchnikoff’un pratik hayatta gastrointestinal hastalıkların tedavisinde kullanması sayesinde popu¨ler olmuştur. Bu besinlerden bol miktarda tu¨keten Bulgar köylu¨lerinin daha uzun ve sağlıklı bir yaşam su¨rdu¨kleri öne su¨ru¨lerek, bu etkinin fermente su¨t u¨ru¨nlerinin içerisinde yer alan probiyotik bakterilere bağlamıştır. Buradan yola çıkarak besinlerle birlikte alınan bakterilerin bağırsaklar u¨zerine olumlu etkileri olduğunu ileri su¨ru¨lmu¨ştu¨r.

Doç. Dr. Metehan ÖZEN, Dr. Abdulkerim ELMAS


Gram-negatif bir bakteri olan Shigella, bugu¨n insandan insana bulaşan bakteriyel dizanterinin en sık nedenidir. Her yıl du¨nya genelinde 164 milyondan fazla ishale ve bu¨yu¨k çoğunluğu gelişmekte olan u¨lkelerde olmak u¨zere yaklaşık olarak 1.1 milyon ölu¨me neden olmaktadır. Neden olduğu bu ciddi morbidite ve mortalite ile en önemli bakteriyel gastroenterit nedenlerinin başında gelen şigella tu¨rlerinden, ilk izole edilen tip olan Shigella dysanteriae tip 1, Kiyoshi Shiga tarafından 1896 yılında tanımlanmıştır. Kiyoshi Shiga, Shin ve Chiyo Sato’nun 5.çocuğu olarak 5 Şubat 1871’de Kuzey Japonya’da Sendai’de doğmuş ve ailesi Tokyo’ya taşındıktan sonra 1892 yılında Tokyo Üniversitesi Tıp Faku¨ltesi’nde eğitime başlamıştır. Eğitimi sırasında Clostridium tetani’yi ku¨ltu¨rde u¨reten ve tetanos antitoksininin keşfi ni başaran Dr.Shiba-Saburo Kitasato ile birlikte çalışmış ve çok etkilenmiştir.

Dr. Aslıhan KÖSE, Prof. Dr. Ateş KARA


Aşı ile korunulabilir hastalıklardan ölu¨mlerin engellenmesi amacıyla Du¨nya Sağlık Örgu¨tu¨ tarafından Genişletilmiş Bağışıklama Programı geliştirilmiş ve 1981 yılından itibaren u¨lkemizde uygulanmaya başlamıştır. GBP nın amacı; hassas yaş gruplarına enfeksiyona yakalanmalarından önce ulaşıp bağışıklanmalarını sağlamak, aşı ile korunulabilir hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk hastalık, sakatlık ve ölu¨mlerini önlemektir. Hedefl enen hastalıklar; difteri, boğmaca, tetanoz, polio, tu¨berku¨loz, hepatit B, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hemofi lus influenza tip b ve S. Pnömoniaya bağlı invaziv hastalıklardır.

Prof. Dr. Nurdan EVLİYAOĞLU


Özet

Suçiçeği aşıları, suçiçeği enfeksiyonu ve komplikasyonlarından korunmada en etkin korunma yöntemleri arasındadır. Aşılamanın rutin uygulanmaya başlandığı u¨lkelerde, suçiçeği enfeksiyonunda, hastaneye yatış oranlarında ve mortalitede azalma olduğu gösterilmiştir. Çalışmalarda tek doz suçiçeği aşısı uygulanması ile suçiçeği enfeksiyonundan koruyuculuğun %85, ciddi hastalıkta ise %95 du¨zeyinde olduğu gösterilmiştir. Breakthrough enfeksiyon sıklığı, aşılama rakamlarının artması ile birlikte göru¨lmekte olup, genellikle hafi f seyirli enfeksiyon tablosudur. Suçiçeği aşısı 12 ay-12 yaş arasında tek doz, 12 yaşından bu¨yu¨k kişilerde ise 4-8 hafta ara ile 2 doz şeklinde önerilmektedir. 2006 yılında ACIP, 2 doz aşılama şeması önermiş, ilk dozun 12-15.ayda, 2. doz ise 4-6 yaşta uygulamaktadır. Aşı şeması u¨lkeler arasında farklılık göstermekte olup, aşı birçok u¨lkede özel aşı olarak uygulanmakta, bunun dışında risk gruplarının aşılaması önerilmektedir. Ülkemizde Varilrix ve Okavax olarak iki suçiçeği aşısı bulunmaktadadır, aşının ulusal aşı takvimine alınması, uygulama yaşı ve risk gruplarında aşılama ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Doç. Dr. Ener Çağrı DİNLEYİCİ


Kronik ishaller genellikle genetik ve immu¨nolojik nedenlere bağlı mukoza harabiyeti ile giden hastalıklardır. İki haftaya kadar olan ishallere persistan ishal 3-4 haftadan daha uzun su¨renlere de kronik ishal denir. Çocuk yaş grubunda kronik ishaller enfeksiyonlara, beslenmeye, malabsorbsiyona, anatomik, mekanik nedenlere, immu¨n yetmezliklere, pankreas ve karaciğer hastalıklarına, toksik nedenler ve endokrin nedenlere bağlı olarak gelişir.

Prof. Dr. Fügen Çullu ÇOKUĞRAŞ


Özet

Gebeliğin 37.haftasından önce doğan bebeklere prematu¨re denir. Prematu¨re bebekler kısa ve uzun dönem komplikasyonlar için daha fazla risk altındadırlar. Bu nedenle özel bakım gerektirler. Bu derleme makalede, prematu¨re bebeklerin sorunları ve bakımı u¨zerine gu¨ncel literatu¨ru¨n bir özeti sunuldu.

Abstract

Babies born before 37 weeks of gestation are called premature. Premature infants are at greater risk for short and long term complications For this reason, these babies need to special care. In this review article, a summary of the recent literature on preterm infant’s care and issues were presented.

Prof. Dr. Rahmi ÖRS


Özet

Kronik böbrek hastalığı çeşitli sistemleri etkileyen, çok sayıda komplikasyona neden olan ve uzun su¨reli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Erken tanısı hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada önemlidir. Bu makalede kronik böbrek hastalığının nedenleri, bulguları, tanısı ve tedavisi özetlenmiştir.

Abstract

Chronic kidney disease(CKD) that affects multiple systems, leads to large numbers of complications and requires long-term treatment. Early diagnosis of the disease is important in slowing progression. In this article causes, fi ndings, diagnosis and treatment of CKD are summarized briefly.

Uzm. Dr. Aslı KAVAZ, Prof. Dr. Mesiha EKİM


Kısaca ROP veya ROP Hastalığı olarak bilinen bu hastalığın, kısaltılmış bu ifadesinin, ‘Retinopathy Of Prematurity’ ifadesini oluşturan kelimelerin ilk harfl erinden kurulu bir akronim olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Tu¨rkçe’de hastalığın açık adını ifade ederken sıklıkla ‘Prematu¨re Retinopatisi’ denilmektedir. Söylenirken bu yönde bir amaç taşınmasa da bu ifade, hastalıkta suçlu faktöru¨n ‘prematu¨re bebeğin kendisi’ imiş gibi bir anlam çıkarılabilmektedir. Oysa hastalık isimleri verilirken hastalığın bilinen sebebine atıf yapılır.

Doç. Dr. Hüseyin YETİK

Kitaplarımız

30 SORUDA AŞI

Selen Yayıncılık

150,00
İncele

Kalp Hastalıklarında Sizin Sorularınıza Cevaplar

Selen Yayıncılık

25,00
İncele

Çocukluk Çağında Akut İshalleri

Selen Yayıncılık

200,00
İncele

Hipertansıyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler TÜKENDİ

Selen Yayıncılık

0,00
İncele

ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON HASTALIKLARI

Selen Yayıncılık

250,00
İncele
Hepsini Gör

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.