Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan Kitaplar

Biyoistatistik ve Kanıta Dayalı Laboratuar

Tıbbi Yayınlar Merkezi

108,00

Yetişkin ve Çocuklarda Probiyotikler

Selen Yayıncılık

60,00


Dergi Hakkında
Danışma Kurulu
Yayın Kurulu

Klinik Tıp Aile Hekimliği Dergisi Ocak - Şubat 2012 TÜKENDİ

0,00 ₺

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yıllık Abonelik Fiyatı : 210,00 ₺

Abonelik Süresi Seçiniz (YILLIK) Abone OL
Sadece Bu Sayıyı Almak İstiyorum Satın Al
ISSN : 1309 - 0461
Online ISSN : ..........
Dil : Türkçe
Cilt : 4 Sayı 1
Yayın Periyodu :2 Ayda 1 - Yılda 6 Sayı
Yayın Türü :Yerel - Süreli
Yayına Başlama Tarihi :2009 / Kargo karşı ödemelidir.

Astım, allerjik rinokonjunktivit, atopik dermatit gibi allerjik hastalıklar tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. Birçok ülkede, son yıllarda, bu hastalıkların prevalanslarında artış saptanmıştır. Allerjenlere karşı duyarlanma ve allerjik rinit varlığı astım gelişimi için bir risk faktörüdür. Allerjik rinitli hasta grubu sekonder korunma ve allerjen spesifik immünoterapi ile allerjik yürüyüşün (atopic march) önlenmesi için uygun bir popülasyon olabilir.


Tarihsel olarak incelendiğinde, savaşlarda karşılaşılan kanamaların durdurulması cerrahların başarmaya çalıştığı önemli bir aşamadır. Tarihte, damar bağlanması ile ilgili ilk yazılı belgenin MÖ 600-800 yılları arasında Hintli cerrah Sushruta’ya ait olduğu düşünülmektedir. Eski Yunan belgelerinde, MS IV. yüzyılda amputasyon ameliyatları uygulanmıştır. Claudius Galen eski Roma’da, gladyatörler için cerrahlık yapmış, kanamaların tedavisinde çok önemli deneyimler kazanarak bu deneyimini cerrahinin diğer alanlarında kullanmıştır. Galen’in bir çok gladyatörün hayatını kurtardığı belgelenmiştir. Arteryal anevrizma tanımı ilk kez 2. yüzyılda Galen tarafından yapılmıştır (1). Rönesans döneminin en önemli cerrahlarından Ambroise Paré kurşunları yaradan çıkarmak için ilk arter forsepsini geliştirmiş ve sifiliz ile aort anevrizmaları arasındaki ilişkiyi açıklamıştır


Mandibular skuamoz hücreli kanser tanılı, sağ humerus proksimal açık kırığı olan, 60 yaşındaki erkek hastaya, ortopedi ve travmatoloji ekibi tarafından, acil olarak operasyon planlandı. Preoperatif değerlendirme sırasında hastanın sağ yanak ve çene bölgesinin cilt, cilt altı ve kaslarının tümör tarafından eritildiği görüldü. Acil trakeostomi hazırlığı yapılarak hasta entübe edildi. Bu tür hastaların havalandırılması ve entübasyonu zor olabileceği düşünülmeli ve ona göre önlemler alınmalıdır.


Aile hekimliği merkezlerinde sık olarak karşılaşılan bir problem olan hematürinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler böbrek kaynaklı olabileceği gibi, böbrek dışındaki problemlerden veya immün sistemden de kaynaklanabilir. Üriner sistem taşları hematüri yapan önemli nedenlerden birisidir. Tanısında iyi bir anamnez ve fizik muayene büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hastalardan istenilecek uygun tetkikler ile tanı büyük oranda koyulmaktadır. Ancak bazı durumlarda tanı konması gecikmekte ve hastalarda morbidite ve mortalite de artışlar görülmektedir. Çalışmamızda tanı konmasında problem yaşanan makroskopik hematürili bir hasta irdelenmiştir. Hematüri değerlendirilmesinde ve tedavisinde birinci basamakta görev yapan hekimlerin bilgili olmaları hastaları gereksiz tetkiklerden kurtaracak ve olası komplikasyonları engelleyecektir.


Özet

Bir çok insan yüksek rakıma seyahat etmekte veya burada yaşamaktadır. Yüksek rakıma çıkan insanlar birçok problem açısından risk altındadır. Yüksek rakımda en önemli değişiklik rakım arttıkça azalan atmosfer basıncıdır. Altta yatan akciğer hastalığı olan bireylerde bu değişiklik ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu yazıda yüksek rakım ve akciğer hastalıkları arasındaki ilişkiyi özetlemeyi amaçladık.


Acil göz hastalıkları, erken tanısı konularak hemen müdahale gerektiren hastalıklardır. Göz ile ilgili acillerde tedavideki gecikme körlük ile sonuçlanabilmektedir. Her ne kadar hangi oküler bozuklukların görmeyi tehdit ettiğini ve acil tedavi gerektirdiğini saptamak kolay olmasa da acil göz hastalıklarında tanıyı koyarak tedaviyi uygulayacak olan hekimin oftalmolog olması şart değildir, herhangi bir doktor da tanıyı koyarak ilk tedaviyi başlatabilmelidir. Bu yazıda oftalmolog olmayan hekimlerin acil göz hastalıklarını tanıması ve ilk müdahalede yapmaları gerekenler anlatılacaktır.


Özet

Kulak burun boğaz acilleri ciddi patolojilerdir. Hava yolu obstrüksiyonu, enfeksiyonlar, epistaksis, vertigo ve travma gibi değişik nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Erken tanı ve tedavileri uygulanmadığı takdirde yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip olabilmektedirler Bu makalede, kısaca havayolu obstrüksiyonu, ilişkili üst solunum yolu enfeksiyonları, epistaksis, vertigo ve travmalar anlatılmıştır.


Özet

Akut bronşit, akut solunum yolu hastalıkları arasında en sık konulan tanılardan biridir. Sıklıkla virüs enfeksiyonundan kaynaklanır. Hastaların % 10’undan azı bakteriyel enfeksiyona sahiptir. Akut bronşit tanısı koymadan önce pnömoni, soğuk algınlığı, astım yada KOAH atağı gibi olası nedenler dışlanmalıdır. Antibiyotik kullanımı genellikle gereksiz ve inefektifdir.


Özet

Ürolojik acil girişim gerektiren durumlara, acil servislerde sıklıkla karşılaşılır ve karşılaşan doktorun başlangıç değerlendirmesi ve tedavisinde önemli bir rolü vardır. Günlük pratikte acil servislerde ürogenital travmalar, testis torsiyonu, fimozis, parafimozis, priapism, fournier gangreni, hematüri, akut glob vezikal ve renal kolik gibi ürolojik acillerle karşılaşılabilir. Bu derlemede kısaca bunlar gözden geçirilmiştir.

Kitaplarımız

Diyet & Dermatolojik Hastalıklar

Selen Yayıncılık

80,00
İncele

Hipertansıyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler TÜKENDİ

Selen Yayıncılık

0,00
İncele

Dermatolojik Hastalıklarda Çinko`nun Önemi

Selen Yayıncılık

50,00
İncele

Kanıta Dayalı Dermatolojik Tedavi E- Book 1 adet Makale

Selen Yayıncılık

225,00
İncele

HİPERTANSİYON TANI VE TEDAVİSİ

Selen Yayıncılık

80,00
İncele
Hepsini Gör

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.