Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan Kitaplar

Pratik Neonatoloji

Tıbbi Yayınlar Merkezi

162,00


Dergi Hakkında
Danışma Kurulu
Yayın Kurulu

İş Güvenliği & Hekimliği Dergisi Ekim 2016 TÜKENDİ.

0,00 ₺

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yıllık Abonelik Fiyatı : 140,00 ₺

Abonelik Süresi Seçiniz (YILLIK) Abone OL
Sadece Bu Sayıyı Almak İstiyorum Satın Al
ISSN : 2147-8198
Online ISSN :
Dil : Türkçe
Cilt : 3 Sayı: 1
Yayın Periyodu :3 Ayda 1 - 1 Yılda 4 Sayı
Yayın Türü :Yerel-Süreli
Yayına Başlama Tarihi :2014

Giriş

Tarım, farklı çalışma koşullarının söz konusu olduğu ve iş güvenliği yönünden pek çok risk ve tehlike barındıran bir sektördür. Sahip olduğu bu yapı nedeniyle tarım çalışanlar diğer endüstri dalları ile kıyaslanamayacak kadar çeşitlilik ve farklılıkta riskler ve tehlikeleri bünyesinde barındırmaktadır.


Giriş

Bazı işkollarındaki çalışanlarda çalıştıkları ortamda maruz kaldıkları çeşitli allerjenler ve/veya irritanlara bağlı olarak önemli bazı hastalıkların gelişebildiği bilinmektedir. Bu hastalıklar çoğunlukla üst ve/veya alt solunum sistemi belirtileri ya da deri belirtileri şeklinde kendini göstermekle beraber allerjenin özelliğine bağlı olmak üzere hayatı tehdit edici anafilaksiye kadar varabilen reaksiyonlarla da karşılaşılabilir. Sorumlu ajan ile belirtilerin ilişkisinin ortaya çıkarılması yanında çalışanın korunması için gerekli önlemlerin alınması iş ve toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.


Özet
Son yıllarda tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler ve  sağlık politikaları ameliyathane çalışanlarının iş yükünü ve mesleki risklerini artırmıştır. Bu derlemede bu risklere ve alınması gereken önlemlere değinilecektir.
 
Abstract
Recently the progress in diagnosis, treatment modalities and healthy policy have caused an increment in work load of operating theatre personnel and also in occupational risk. This review emphasizes on  the occupational risks and possible precautions that should be taken.


İngiltere Sağlık ve Güvenlik İdaresi (Health and Safety Executive-HSE), risk değerlendirmesini 5 adım olarak tanımlamaktadır (1). Bunlar; tehlikelerin tanımlanması, kimin nasıl zarar görebileceğinin kararlaştırılması, risklerin ele alınıp önlemler üzerindeki kararların verilmesi, bulguların kayıt altına alınıp uygulamanın gerçekleştirilmesi ve değerlendirmenin gözden geçirilip gerektiğinde güncellenmesi şeklindedir. Risk değerlendirme süreci ile ilgili kavramlar bir bütün olarak Şekil 1'de ki gibi ifade edilmektedir (2).


Özet

Bu araştırmada, İş Sağlığı ve Güvenliğinin değerlendirilmesinde, İş Kazası ve Meslek Hastalıkları göstergeleri bakımından, 81 il arasında birbirlerine göre benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada, kamu kurumlarından derlenen bilgiler kullanılmıştır. İş kazası ve meslek hastalıkları göstergelerine göre benzer ve farklı illeri ortaya koyabilmek için Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemlerden (Multivariate Statistical Method) biri olan Çok Boyutlu Ölçekleme Analizi (Multi Dimensional Scaling) yapılmış olup, göstergeler bakımından illerin birbirlerine karşı konumları değerlendirilmiştir.

Abstract

In this study, for the assessment of occupatioal safety and health, occupational accidents and diseases among the 81 city in terms of indicators, is aimed to demonstrate the similarities and differences between each other. The data taken from official agencies’s statistical annuals are used. In order to reveal similarities and differences of cities, The Multi dimensional Scaling (MDS) analysis which is one of the multivariate statistical method has been applied according to the indicators of Occupational Accidents And Diseases’s data.


Giriş

Türkiye İstatististik Kurumu 2013 yılı verierine göre madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı %10,4, elektrik, gaz, buhar, su ve kanalizasyon sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı %5,2 iken, inşaat sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı %4,3 oldu. Ayrıca işe bağlı sağlık sorununa maruz kalanların oranının en yüksek olduğu sektör %5,5 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörü oldu. Bu oran, istihdamın en yoğun olduğu tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe %2, inşaat sektöründe %3,5, toptan ve perakende ticaret, lokanta ve oteller sektöründe %2,1, imalat sanayinde %2,7, toplum hizmetleri, sosyal ve kişisel hizmet faaliyetleri sektöründe ise %2,2 olarak gerçekleşmiştir. Bu verilere göre madencilik sektörü iş sağlığı ve güvenliği açısından en tehlikeli sektördür.


Giriş

Nozokomiyal (Hastane kökenli) enfeksiyonlar hastanelerdeki bakım kalitesinin en önemli göstergesidir. Nozokomiyal enfeksiyonlar hastaların hastanede kalış süresi, mortalite, morbidite, tedavi maliyetlerinin artmasına ve iş gücü kaybına sebep olmaktadır. Nozokomiyal enfeksiyonların önlenmesinde en etkin ve en ucuz yol el hijyenidir. Yoğun bakım ünitelerinde nozokomiyal enfeksiyon oranlarını etkileyen en önemli faktörler sağlık personelinin asepsi – antisepsi kuralları, izolasyon prosedürlerine uymaması, personel sayısının yetersiz olması ve el hijyenine gereken özenin göstermemesi ile artmaktadır. Uygun teknik ve uygun süre kullanılarak yapılan el hijyeni uygulamaları, sağlık personeli ile hastalar arasındaki mikroorganizma geçişini minimuma indirmektedir. Bu çalışmada hastane genelindeki sağlık çalışanlarının el hijyeni 5 endikasyon kuralına göre haberli ve habersiz yapılan gözlemleri değerlendirilmiştir.


Giriş

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma İlçesi Eynez Sahası Karanlıkdere mevkiindeki yeraltı kömür ocağında meydana gelen faciada, aralarında 5 maden mühendisinin de bulunduğu 301 maden çalışanı hayatını kaybetmiştir.Meydana gelen facia; yirmi birinci yüzyılın ve Türkiye tarihinin en büyük iş kazası olarak nitelenmekte olup,bugüne kadar konuyla ilgili birçok rapor yayınlanmıştır.

Kitaplarımız

ÇOCUK ENFEKSİYONLARINA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Selen Yayıncılık

250,00
İncele

TUS VE YDUS İÇİN YENİDOĞAN SORU BANKASI

Selen Yayıncılık

60,00
İncele

Hipertansıyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler TÜKENDİ

Selen Yayıncılık

0,00
İncele

Gölgenin Rengi

Selen Yayıncılık

22,00
İncele

Aile Hekimliği Başucu Kitabı TÜKENDİ.

Selen Yayıncılık

0,00
İncele
Hepsini Gör

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.