Kitaplarımız

Pediatri Uzmanı Nasıl Olurum Çocuklarda Ateş 30 Soruda Demir Çinko Birlikteliği Aile Hekimliği Başucu Kitabı TÜKENDİ. Alerjik Hastalıklara Pratik Yaklaşım Asid Peptik Hastalıklar Çocuklarda Alerji Tanıdan Tedaviye Hipertansıyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler TÜKENDİ Kalp Hastalıklarında Sizin Sorularınıza Cevaplar Pediatrik Gastroentroloji ve Beslenme Yetişkin ve Çocuklarda Probiyotikler TÜKENDİ. 30 Soruda Grip HİPERTANSİYON TANI VE TEDAVİSİ ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON HASTALIKLARI Kardiyoloji Tanı ve Tedavi Yaklaşımları NÖROŞİRÜRJİDE ŞANT CERRAHİSİ Çocuklarda Antibiyotik Kullanım İlkeleri & Antibiyotikler Dermatolojik Hastalıklarda Çinko`nun Önemi TÜKENDİ. Çocukluk Çağında Meningokok Hastalıkları 30 SORUDA ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİLERİ Besin Alerjisi Nedir Ne Değildir? ÇOCUK ENFEKSİYONLARINA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR TÜKENDİ. Karotis Arter Darlıkları: Cerrahi Tedavi 30 SORUDA AŞI Diyet & Dermatolojik Hastalıklar TUS VE YDUS İÇİN YENİDOĞAN SORU BANKASI Gölgenin Rengi Çocukluk Çağında Akut İshalleri TÜKENDİ. Kanıta Dayalı Dermatolojik Tedavi E- Book 1 adet Makale Pratik Neonatoloji Biyoistatistik ve Kanıta Dayalı Laboratuar Yenidoğanın Enfeksiyon Hastalıkları E-Book Kuyruksuz Tilki Gölgesini Kaybeden Çocuk Uzun Kuyruk Bilge Kaplumbağa Evcimen Kaku 30 Soruda Pnömoni TÜKENDİ. 30 Soruda Primer İmmün Yetersizlikler Eyfel Kulesi Luka`nın Çam Ağacı Gölge Satıcısı Gölgelerin İsyanı Rüya Perisi Sincap ile Fındık Ağacı ÇOCUKLARDA HER YÖNÜYLE COVİD-19 MENOPOZ

Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan Kitaplar

Rüya Perisi

Selen Yayıncılık

30,00

Çocuklarda Antibiyotik Kullanım İlkeleri & Antibiyotikler

₺120,00

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yazarlar : Prof. Dr. Ayper SOMER
Yayın Tarihi : 2015
ISBN : 978-605-65808-2-6
Baskı Sayısı :
Dil : Türkçe
Sayfa Sayısı : 256
Yayıncı : Selen Yayıncılık

Çocuklarda Antibiyotik Kullanım İlkeleri & Antibiyotikler Açıklaması

??Hepimizin de bildiği gibi “Antibiyotikler” 1929 yılında Sir Alexander Fleming’in penisilini keşfinden sonra enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve son derece başarılı ilaçlardır. Doktora başvuran hastalara reçete edilen ilaçlar arasında antibiyotikler ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde 2007 yılı ilaç verilerine göre %16.2’lik oran ile en çok reçete edilen ilaç grubu antibiyotiklerdir. Dünyanın gelişmiş birçok ülkesine göre bu oldukça dikkat çeken bir bulgudur. Ülkemizde basit viral enfeksiyonların tedavisinde bir antibiyotiklerin kullanıldığı bilinmektedir. Yine ülkemiz verilerine göre reçete edilen antibiyotiklerin %44’ü çöpe atılmaktadır. Bu durum ilaç açısından büyük oranda dışarıya bağımlı ülke ekonomisinde zarara yol açmaktadır.

Antibiyotikler sayesinde 20.yüzyılın başında kitlesel ölümlere yol açan bir çok enfeksiyon hastalığının tedavisi mümkün olmuştur. Ancak yaygın ve uygun olmayan antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak mikroorganizmalar antibiyotiklere direnç geliştirmeye başlamıştır. Bu durum bazı enfeksiyon hastalıklarında tedavi başarısızlığını gündeme getirmiştir. Direnç geliştiren mikroorganizmalara etkili yeni antibiyotik geliştirme çalışmaları başlatılmıştır. Ancak bakteriler bunlara da hızla direnç geliştirmeye başlamıştır. Bu durum bir kısır döngüye yol açmaktadır. Direnç sorunu ile baş etmenin başta gelen yöntemi uygun antibiyotik kullanımının önce hekimler daha sonra da toplumda yaygınlaştırılmasıdır.

Bu amaçla ilk kez 2008 yılında Pediatri Günleri kapsamında “Çocuklarda Antibiyotik Kullanım İlkeleri” başlıklı bir kurs düzenlemiştik. Daha sonra bu kursu geniş kapsamlı olarak 2014 yılında tekrarladık. İlk kursun ardından kitabımızın ilk baskısını yayınlamıştık. Sizlerden gelen büyük destek üzerine kitapçığın var olan metinlerin yenilenmesine ve daha önceki baskıda yer almayan belli başlı enfeksiyon hastalıklarındaki antibiyotik kullanımlarının eklenmesine karar verdik. Bu kitapta düzenlenen iki kursta görev almayı kabul eden değerli Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarının yaptıkları sunumların metinleri bulunmaktadır. Amacımız çocukluk çağında yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerin özelliklerini, etki spektrumlarını, dozlarını ve yan etkilerini bilimsel verilerin ışığında gözden geçirmektir. Ayrıca kitabın sonunda yer alan “Antibiyotik Rehberi” yardımı ile ülkemizde kullanımda bulunan antibiyotiklerin jenerik isimleri, piyasada bulunan şekilleri ve dozları hakkında kolayca bilgi sahibi olmanız hedeflenmiştir.
 
Benzer Kitaplar

MENOPOZ

SELEN YAYINCILIK

100,00
İncele

Pratik Neonatoloji

Tıbbi Yayınlar Merkezi

162,00
İncele

Gölgesini Kaybeden Çocuk

Selen Yayıncılık

12,00
İncele

Diyet & Dermatolojik Hastalıklar

Selen Yayıncılık

80,00
İncele

Pediatrik Gastroentroloji ve Beslenme

Selen Yayıncılık

50,00
İncele

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.