Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan KitaplarDergi Hakkında
Danışma Kurulu
Yayın Kurulu

Klinik Tıp Aile Hekimliği Dergisi Ocak - Şubat 2014 TÜKENDİ

0,00 ₺

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yıllık Abonelik Fiyatı : 210,00 ₺

Abonelik Süresi Seçiniz (YILLIK) Abone OL
Sadece Bu Sayıyı Almak İstiyorum Satın Al
ISSN : 1309 - 0461
Online ISSN : ..........
Dil : Türkçe
Cilt : 6 Sayı 1
Yayın Periyodu :2 Ayda 1 - Yılda 6 Sayı
Yayın Türü :Yerel - Süreli
Yayına Başlama Tarihi :2009 / Kargo karşı ödemelidir.

Birinci basamakta karşılaşılan acil olgular içinde göğu¨s ağrısı gerek mortalite gerekse de morbidite açısından ayrı bir öneme sahiptir. Böyle bir şikâyetle karşılaşan aile hekimi bu durumun basit bir nedenden mi kaynaklandığı (kostakondrit vb.) yoksa hayatı tehdit eden (akut myokard enfarktu¨su¨ vb.) bir hastalığın belirtisi mi olduğunu ayırt etmelidir. Acil göğu¨s ağrısında doğru teşhis ve tedavi hayat kurtarıcıdır. Aile hekimleri akut göğu¨s ağrısının olası nedenlerini hızla değerlendirebilmeli, hastaya acil ilk mu¨daheleyi yapabilmeli ve gerekli ise uygun tedavinin verileceği merkeze kadar hastasına gereken zamanı kazandırabilmelidir. Bu yazıda birinci basamakta sık izlenen ve hayati tehlike arz eden akut göğu¨s ağrılarının sebepleri ve tedavilerine gu¨ncel yaklaşım tartışılmıştır.


Birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemi gu¨n geçtikçe anlaşılmaktadır. Teknolojik ve bilimsel gelişmeler nedeni ile gittikçe artan uzmanlaşma karşısında bireye, ailesine ve topluma kişi merkezli yaklaşımda bulunabilecek aile hekimine gereksinim doğmuştur. Birinci basamağın önemli görevlerinden biri koruyucu sağlık hizmetleridir. Koruyucu hizmetlerinin belki de en önemli kısmı olan aşılama pediatri pratiğinde artık rutinleşmiş olmasına rağmen erişkin hastada halen yeterli derecede uygulanmamaktadır. Ulusal aşı programları ve gu¨ncel çalışmalar çerçevesinde tu¨m yaş gruplarına yaygın ve efektif olarak bu hizmetin sunulması açısından birinci basamağa bu¨yu¨k görev du¨şmektedir.


Jinekolojik enfeksiyonlar, vulvanın dış kısmı, vajina, serviks, uterus ve fallop tu¨plerinde gelişebilmekte olup, birinci basamakta sıklıkla karşılaşılan problemler arasındadır. Bu makale ile sık rastlanan jinekolojik enfeksiyonlar; etkenleri ve yol açtıkları genitou¨riner semptomları çerçevesinde ele alınmakta, tedavi önerileri özetlenmektedir.


Birinci basamakta uygulanan sağlık hizmetlerinde, çeşitli göz hastalıklarının tanı ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi bu tu¨r sağlık hizmetlerinin daha geniş popu¨lasyona yayılması açısından önem arz etmektedir. Du¨nya Sağlık Örgu¨tu¨ (DSÖ) birinci basamak göz sağlığı hizmetlerini gruplar halinde belirtmiştir. Ancak bu hizmetlerin daha etkin bir şekilde yapılması açısından, birinci basamak sağlık hizmeti veren merkezlerde buna yönelik tecru¨beye sahip hekim ve uygun araç-gereçler bulunmalıdır.


Yenidoğanlarda en sık karşılaşılan durumlardan biri olan yenidoğan sarılığı, vakaların bu¨yu¨k bölu¨mu¨nde fizyolojik bir durum olmasına rağmen ebeveynler açısından bazen endişe kaynağı olabilmektedir. Yenidoğan sarılığının yaşamın ilk saatlerinden itibaren değerlendirilmesi, kısa su¨re içinde altta yatan nedene yönelik ayırıcı tanının yapılması yenidoğanı kronik ve geri dönu¨şsu¨z hasarlardan koruma açısından önemlidir. Birinci basamak hekimlerinin sarılığın fizyolojik olup olmadığını değerlendirmeleri ve patolojik bir sarılıktan şu¨phe edildiğinde bilirubin toksisitesi açısından vakit kaybetmeden yenidoğanı ileri tetkik ve tedavi için u¨st merkeze yönlendirmeleri gerekmektedir. Patolojik sarılığa ilişkin şu beş kriter vakaları değerlendirirken her zaman göz önu¨nde tutulmalıdır; doğumdan sonra ilk 24 saatte ortaya çıkan sarılık, total serum bilirubin du¨zeyinin gu¨nde 5 mg/dL'den daha hızlı yu¨kselmesi, total serum bilirubin du¨zeyinin 17 mg/dL'nin u¨zerine çıkması, konjuge bilirubinin 2 mg/dL'nin u¨zerine çıkması, sarılıkla birlikte altta yatan ciddi bir hastalığa ilişkin belirti ve bulguların göru¨lmesi.


Du¨nya genelinde alerjik hastalıkların prevalansı gelişmiş ve gelişmekte olan u¨lkelerde önemli ölçu¨de artmaktadır. Bu belirgin artış son yirmi yıldır özellikle çocuklar için problem olmaya başlamıştır. Alerjik hastalıklar giderek artan oranda yaşam kalitesini etkilemekte, okul başarısını du¨şu¨rmekte, ekonomik yu¨k oluşturmakta ve iş gu¨cu¨ kaybına neden olmaktadır. Alerjik hastalıkların tanısı ayrıntılı bir anamnez ve fizik muayene bulguları esasına dayanır. Alerjik hastalıkların tanısını destekleyen ya da dışlayan tek başına bir test yoktur. Alerjik hastalıkların yönetiminde altta yatan neden veya tetikleyici faktörlerin belirlenerek bunlardan uzak durulması en arzu edilen seçenektir.

Kitaplarımız

Alerjik Hastalıklara Pratik Yaklaşım

Selen Yayıncılık

150,00
İncele

Çocuklarda Alerji Tanıdan Tedaviye

Selen Yayıncılık

60,00
İncele

Pediatrik Gastroentroloji ve Beslenme

Selen Yayıncılık

50,00
İncele

Pratik Neonatoloji

Tıbbi Yayınlar Merkezi

162,00
İncele

HİPERTANSİYON TANI VE TEDAVİSİ

Selen Yayıncılık

80,00
İncele
Hepsini Gör

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.