Üye Girişi

Zorunlu

Zorunlu

Çok Satan Kitaplar

Yetişkin ve Çocuklarda Probiyotikler

Selen Yayıncılık

60,00

Çocuklarda Alerji Tanıdan Tedaviye

Selen Yayıncılık

60,00


Dergi Hakkında
Danışma Kurulu
Yayın Kurulu

Klinik Tıp Aile Hekimliği Dergisi Mart - Nisan 2014 TÜKENDİ

0,00 ₺

Aynı Gün Kargolama - 3-4 İş Gününde Teslimat

Yıllık Abonelik Fiyatı : 210,00 ₺

Abonelik Süresi Seçiniz (YILLIK) Abone OL
Sadece Bu Sayıyı Almak İstiyorum Satın Al
ISSN : 1309 - 0461
Online ISSN : ..........
Dil : Türkçe
Cilt : 6 Sayı 2
Yayın Periyodu :2 Ayda 1 - Yılda 6 Sayı
Yayın Türü :Yerel - Süreli
Yayına Başlama Tarihi :2009 / Kargo karşı ödemelidir.

Tu¨m u¨lkelerde olduğu gibi Tu¨rkiye’de de solunum yolu hastalıklarının çoğu birinci basamak sağlık hizmetlerinde, daha detaylı söylemek gerekirse Aile Hekimliği Uygulaması ile birlikte 2004 yılından bu yana ASM’lerde aile hekimleri tarafından yönetilmektedir. Bununla birlikte u¨lkemizde duruma özgu¨l tanı ve tedavi kılavuzları ya bulunmamakta veya yetersiz kalmaktadır. Kanıta dayalı kılavuzlar eşliğinde hasta yönetimi gerçekleştirmenin hastalar bakımından daha iyi sonuçları da beraberinde getireceği du¨şu¨nu¨ldu¨ğu¨nde, birinci basamak sağlık hizmetlerinde kullanılmak u¨zere birinci basamağa uygun olan ve yine birinci basamak sağlık hizmetlerinden kaynak alarak hazırlanan kılavuzların bulunması fevkalade önemlidir.


Bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) insanlar tarafından sentez edilemediği için esansiyel yağ asidi olarak kabul edilir. Uzun zincirli omega-3 yağ asidi olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) ALA’dan sentezlenebilir, fakat EPA ve DHA sentezi belirli koşullarda yetersiz kalabilir. DHA görme ve nörolojik gelişim için önemli gibi göru¨nse de DHA ve aminoasit ile zenginleştirilmiş bebek mamaları ile beslenen prematu¨re veya zamanında doğmuş bebeklerin görme ve nörolojik gelişimi arttırıp arttırmadığı konusu henu¨z açıklığa kavuşmamamıştır. Bilimsel araştırmaların çoğu, diyetle alınan daha fazla omega-3 yağ asidi azalan kardiyovasku¨ler hastalık riski ile ilişkilidir. Sonuç olarak Amerikan Kalp Birliği özellikle yağlı balıklar olmak u¨zere yetişkinlerin haftada en az 2 kez balık tu¨ketmesini önermektedir. Randomize kontrollu¨ çalışmaların sonuçları omega- 3 yağ asitleri alımındaki artışın miyokard enfarktu¨su¨nu¨ (kalp krizi) ve koroner kalp hastalığı olan bireylerde ani kardiyak ölu¨mu¨ azalttığını göstermektedir. EPA ve DHA alımındaki artış, özellikle trigliserit seviyesi yu¨ksek olan tip 2 diyabetli hastalar için faydalı olabilir. Randomize kontrollu¨ çalışmalar balık yağı desteğinin eklem hassasiyetini azalttığını ve romatoid artriti olan hastalarda anti-inflamatuar ilaç gereksinimini azalttığını tespit etmiştir.


Diyabetli hastaların tedavi ve takiplerinin doğru yapılması akut ve kronik komplikasyonların gelişimini önleyecek bireysel ve toplumsal olumlu kazanımlar sağlayacaktır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin organizasyonu açısından bir geçiş su¨recinde olan u¨lkemizde birinci basamakta hizmet veren hekimler diyabet tedavisinin planlanmasında ve uygulamasında önemli rol oynamaktadır. DM birinci basamakta çalışan hekimlerin sık karşılaşacağı hastalıklardan biridir ve diyabet ile etkili bir mu¨cadele için etkin bir birinci basamak hizmeti zorunludur. Bu derlemede birinci basamak sağlık hizmetlerinde diyabetik hasta takibi konusu gözden geçirilecektir.


Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ait semptomlar birinci basamak hekimine sık başvuru nedenlerinden biri olmasına rağmen birçok hasta bu konuda hekimden yardım almamaktadır. Buna rağmen pahalı, geniş spektrumlu antibiyotiklere karşı direnç oluşumu hala sıktır. Bu nedenle uygun tedavi seçeneği ve antibiyotik kullanımı için özen göstermeye devam edilmelidir.


İştah yiyeceğe karşı duyulan bilincli istektir ve iştah kontrolu¨ başta gastrointestinalsistem olmak u¨zere santral sinir sistemi, pankreas ve adrenal bezler tarafından sağlanır. İştahsızlık çocukluk çağında sık göru¨len bir semptomdur ve değerlendirilmesinde gelişim, beslenme ve aile öykusu önemlidir. İştahsızlık beslenme bozukluklarının bir belirtisi olabilir. Beslenme bozuklukları organik ve fonksiyonel olarak ayrılabilir ve biyolojik, davranışsal ve sosyal faktörlerden etkilenir. Kişisel, ailevi, ekonomik, cevresel ve sosyo-ku¨ltu¨rel faktörler iştahı etkileyebilir


Yaşlanma, tu¨m vu¨cutta yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile karakterize bir su¨re.tir. Bu etkiler bireysel özellikler zemininde gelişmiş olsa da temelde benzerdir. Sağlıklı yaşlanma ise bireyin, fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal olarak aktif olması ve yaşam tarzını aktif yaşama u¨zerine geliştirmesi ile mu¨mku¨ndu¨r. Sağlıklı yaşlanan bireyler, kronik hastalığı ve fonksiyonel yetersizliği olmayan, fiziksel ve bilişsel fonksiyonları yerinde olan, sosyal yaşamda aktif yer alan bireylerdir. Uygun beslenme ve egzersiz hem sağlıklı yaşlanma hem de sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek için bu¨yu¨k önem taşır. Bu derlemede yaşlılık döneminde beslenme ve egzersizin önemi gu¨ncel bilgiler ışığında incelenmiştir.

Kitaplarımız

Kanıta Dayalı Dermatolojik Tedavi E- Book 1 adet Makale

Selen Yayıncılık

225,00
İncele

Çocukluk Çağında Akut İshalleri

Selen Yayıncılık

200,00
İncele

Kardiyoloji Tanı ve Tedavi Yaklaşımları

Selen Yayıncılık

250,00
İncele

ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON HASTALIKLARI

Selen Yayıncılık

250,00
İncele

Çocukluk Çağında Meningokok Hastalıkları

Selen Yayıncılık

100,00
İncele
Hepsini Gör

ONLİNE DESTEK

0212 419 02 29 no'lu telefonu
arayarak bize ulaşabilirsiniz.

FAX

0212 476 51 95 no'lu telefona Fax gönderebilirsiniz.

E-POSTA DESTEK

info@kliniktipdergisi.com adresimiden bize ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

3D Secure, Akbank Sanal Pos ile sitemizden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.